Książki

More life..

Czytasz?

Tak
188
94%
Nie
12
6%

Liczba głosów : 200

Re: Książki

Postprzez Crzszman » 17 sty 2012, o 16:29

HofmannAcid napisał(a):@Crzszman
O widzę zainteresowania archeologią. :wink:

Czemu archeologią? Temat zawsze był i raczej będzie na czasie, a czas zacząć edukować się w tym temacie. W szkole tylko propaganda :)
Tylko sobie nie połam języka na moim nicku :twisted: Krzyszman się czyta
Crzszman

Postprzez Andzia » 26 sty 2012, o 23:36

Obrazek
Czekałam oczywiście z niecierpliwością na kolejną część sagi Camilli Lackberg, jednak ta powieść lekko mnie zawiodła. Przeczytałam jak zwykle jednym tchem, ale jakoś tak czuję niedosyt. Klimat chyba już nie ten...ciekawe, jak będzie z kolejną częścią. Na razie nieznana jest nawet przybliżona data premiery.

Obrazek
Pierwszy thriller medyczny Cobena, w zasadzie chyba jedna z pierwszych jego powieści (1991 r.) i bardzo udana na dodatek. Do samego końca nie podejrzewałam, kto okaże się tym "złym" :wink:

Obrazek
Drugi tom (pierwszy zatytułowany jest "Kot, który czytał wspak") ciekawej serii krótkich kryminałów autorstwa Lilian Jackson Brown, porównywanej tutaj do Agaty Christie. Polecam zarówno miłośnikom kryminałów, jak i kotów. Czytając o niektórych "kocich scenkach", miałam nieodparte wrażenie, że autorka pisze o moim Łaponie :wink:

Obrazek
Nie znałam tego norweskiego autora, ale ze względu na moje skandynawskie "zboczenie", postanowiłam dać mu szansę, jednak chyba na tej jednej się skończy. Pierwsza część serii równie krótkich kryminałów, o jakich pisałam wyżej, ale jednak bez porównania gorsza. Trochę męczyłam się czytając, na szczęście już po :wink:

Dziś zaczęłam w końcu "Karaluchy" Jo Nesbo - póki co jestem na tak :D
Andzia

Postprzez jefersik » 28 sty 2012, o 22:45

Enrique Krauze - Władza i obłęd. Najnowsza historia Wenezueli

Obrazek

Kim jest Hugo Chávez - postępowym i wojowniczym liderem politycznym, twórcą "socjalizmu XXI wieku", czy może typowym dyktatorem i populistą? Czym jest Wenezuela - swoistym laboratorium pierwszej rewolucji nowego tysiąclecia czy krajem zmierzającym, nie bez oporu obywateli, ku autorytarnemu reżimowi? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce Enrique Krauzego, który obala najnowszy mit latynoamerykańskiej lewicy.
Autor jest mistrzem eseju, ale w tej pracy wykorzystał też artykuły prasowe, wywiady, rozmowy, nie stroniąc od refleksji historycznej czy analizy politycznej. Krauze opisuje historię Wenezueli i jednoznacznie wyraża przy tym swoje stanowisko w aktualnej debacie politycznej, zawsze opowiadając się za wartościami demokratycznymi i sprzeciwiając się despotyzmowi. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego, komu historia i polityka Ameryki Łacińskiej nie jest obojętna. Obecnie w Wenezueli toczy się walka o los nie tylko tego kraju, lecz także całego obszaru.

Antoni Ferdynand Ossendowski - Gasnące ognie. Podróż po Palestynie, Syrii i Mezopotamii

Obrazek

Antoni Ossendowski - podróżnik o wielkiej wiedzy historycznej i geograficznej oprowadza po miejscach kultu - Palestynie, Syrii i Mezopotamii - na każdym kroku dostrzegając ich niepowtarzalność. Te obszary - świadkowie narodzin trzech światowych religii monoteistycznych - stopniowo odsłaniają przed autorem swoje sekrety, przez co poznajemy lepiej mity i legendy starożytnych cywilizacji.
Opis tej niezwykłej podróży wzbogacony jest kolekcją unikatowych fotografii z pierwszego wydania dzieła z 1931 roku, które ukazują wyjątkowy klimat czasów minionych.
Wierzę w Stworzyciela, lecz on jest daleko. Uczynił ludzi wolnymi i dla tego nie może nam pomóc, bo wówczas przestalibyśmy o siebie decydować.
Pan Lodowatego Ogrodu tom 2. Jarosław Grzędowicz
http://www.water-drinker.netii.net/go/blog/
jefersik

Postprzez Darkness » 27 lut 2012, o 20:06

Obrazek

Polecam autobiografię Beara Gryllsa. Opowieść od dzieciństwa przez szkołę, selekcje do SAS, wejście na Mount Everest i założenie rodziny. Bardzo ciekawa i wciągająca książka. 400str przeczytane w dwa dni :)
Darkness

Postprzez Trotyl » 7 mar 2012, o 01:56

Mam za sobą lekturę książki-albumu, będącego utrwaleniem wystawy zorganizowanej jakiś czas temu przez IPN (tutaj więcej na ten temat) Jarocin w obiektywie bezpieki. Bardzo ciekawa rzecz, (znalazłam tutaj inspirację do mojej pracy mgr :>) dobrze się czyta. Chronologicznie przedstawia historię Jarocina, dorzucając do tego relacje świadków z obu stron barykady. Bogato ilustrowana, godna polecenia pozycja. Zamierzam ją nabyć (mam nadzieję że się uda) a póki co, korzystam z dobrodziejstw uczelnianej biblioteki. :)

Obrazek
Obrazek
http://www.myspace.com/blowjoke
Thrash ash srash \m/
Trotyl

Postprzez Abdon » 7 mar 2012, o 02:42

zacząłem Dallas '63. ponoć totalnie inne, niż standard Kinga, ale wciąż świetne. po 50 stronach nie jestem w stanie ocenić (całość ma ok. 900), ale muszę przyznać, że się wciągnąłem. jest nieźle.
Obrazek
Abdon

Postprzez Trotyl » 7 mar 2012, o 12:13

A, no właśnie, co do aktualnych lektur, to właśnie jestem w połowie Joy Division i Ian Curtis - Przejmujący z oddali. Póki co podoba mi się, ale za mało o zespole, a za dużo o problemach małżeńskich Curtisów. Co w sumie nie powinno dziwić, bo to wspomnienia jego żony. :roll: No ale czytam, bo sporo tutaj ciekawostek i "zakulisowych" historii.
Obrazek
http://www.myspace.com/blowjoke
Thrash ash srash \m/
Trotyl

Postprzez Olo » 7 mar 2012, o 13:13

stary_muminka napisał(a):zacząłem Dallas '63. ponoć totalnie inne, niż standard Kinga, ale wciąż świetne. po 50 stronach nie jestem w stanie ocenić (całość ma ok. 900), ale muszę przyznać, że się wciągnąłem. jest nieźle.

Ja to skończyłem w weekend. Faktycznie, że wchodzi lekko i przyjemnie, momentami szarpnie, ale generalnie przewidywalna.
Mam wrażenie, że nadrzędnym celem było w niej ukazanie życia w USA na przełomie lat 50/60...
Mowa-trawa z prawa, mowa-trawa z lewa. Murawa się rozrasta, kiedy się podlewa...
Olo

Postprzez Abdon » 7 mar 2012, o 14:26

to by tak chyba celowało w czasy dzieciństwa/młodości Kinga, może go przycisnął sentyment w pewnym momencie ;)
Obrazek
Abdon

Postprzez jefersik » 12 mar 2012, o 18:52

Obrazek

Powiem od razu, że do napisania tej książki zapuściłem sobie specjalną brodę, bo wydaje mi się, że każdy pisarz musi mieć brodę. Pisarz bez brody jest niepoważny, a jego książka nie-istotna. Broda dodaje majestatu jego słowom i podkreśla ich ważność. Nie jestem pisarzem, ale postanowiłem chociaż wyglądać jak pisarz. Zresztą proszę spojrzeć na zdjęcia wybitnych pisarzy, a sami się Państwo przekonają, że mam rację. Dostojewski, Tołstoj, Conrad, Eco.

Zacząłem pisać, bo od jakiegoś czasu zdarza mi się, i to nawet dość często, zobaczyć godzinę 11:11 albo 22:22, nie mówiąc już o godzinie 00:00. Aby doświadczyć czegoś takiego, trzeba mieć zegarek elektroniczny - i to w widocznym miejscu. Budzi to we mnie jakiś rodzaj nie-określonego niepokoju. Ta chwila złapana na gorącym uczynku domaga się ode mnie jakiejś reakcji. Tylko jakiej? Tak jakby przynaglano mnie do czegoś i mówiono: teraz! Może trzeba wtedy wypowiedzieć jakieś zaklęcie, którego nie znam, a przez to coś bardzo ważnego nie może się zdarzyć? A może trzeba nacisnąć jakiś guzik? Tylko który? Tytus de Zoo w trzeciej części przygód schował się w rakiecie i powiedział: "Kusi mnie, aby nacisnąć jakiś guzik". On nacisnął ten właściwy i rakieta ruszyła w kosmos. Otworzyła się niesamowita przygoda. Tak jak w jednej z mistycznych bajek Rabina Nachmana przerażający ludzki fatalizm sprawia, że Mesjasz nie może przyjść. Ta chwila jest ulotna, bo zaraz jest już 11:12 albo 22:23 i wszystko stracone. Ale czy bezpowrotnie?

Książka warta swojej ceny. Przygody Budzego są i śmieszne i straszne. Fajnie Popcorna opisał :)
Wierzę w Stworzyciela, lecz on jest daleko. Uczynił ludzi wolnymi i dla tego nie może nam pomóc, bo wówczas przestalibyśmy o siebie decydować.
jefersik

Postprzez Mad Professor » 27 mar 2012, o 19:51

Obrazek

Już mam! Po nieco cukierkowatych biografiach Xaviego i Messiego czas na nieco pikantniejsze i przesycone skandalami historie.
Obrazek
Hoy, mañana y siempre con el Barça en el corazon!!!
Mad Professor

Postprzez Laser » 27 mar 2012, o 20:49

nie szkoda Ci czasu? :lol:
"Ciotkę parowozu przetaczać na sznyclach." - Stanisław Lem
Laser

Postprzez Mad Professor » 27 mar 2012, o 21:35

Kro nie kocha futbolu ten nie zrozumie :wink:
Obrazek
Mad Professor

Postprzez Laser » 27 mar 2012, o 21:49

Kto nie mieszkał na piętrze z 22 piłkarzami ten nie wie, że trudno pokochać sport uprawiany przez ludzi o mentalności przedszkolaka z zespołem Downa.. :wink:
"Ciotkę parowozu przetaczać na sznyclach." - Stanisław Lem
Laser

Postprzez Mad Professor » 28 mar 2012, o 08:00

W tym kraju 90% populacji ma mentalność przedszkolaka z zespołem Downa, więc .....
Obrazek
Mad Professor

Postprzez Leon » 28 mar 2012, o 15:39

Mad Professor napisał(a):W tym kraju 90% populacji ma mentalność przedszkolaka z zespołem Downa, więc .....

Ekhm...

Obrazek

8)
EET FUK
Leon

Postprzez Mad Professor » 28 mar 2012, o 17:31

Pięknie to przedstawiłeś. Sytuacja wygląda dokładnie tak jak na grafice meatball. Trafione w samo sedno. :wink:
Obrazek
Mad Professor

Postprzez Andzia » 15 kwi 2012, o 22:30

Kolejne moje odkrycie z kręgu literatury skandynawskiej - Håkan Nesser.
Obrazek

Obrazek

Jestem świeżo po lekturze "Człowieka bez psa" i "Całkiem innej historii". Nie są to typowe kryminały, dużo tam wątków obyczajowych, co nie zmienia faktu, że czyta się bardzo dobrze. Mocno wciągające historie. Zostały mi jeszcze dwie: "Drugie życie pana Roosa" oraz "Samotni".

Za chwilę wychodzi też "Więzień nieba" Zafona, czyli ciąg dalszy historii Daniela Sempere oraz kolejny tom sagi o Fjällbace - "Fabrykantka aniołków" Camilli Läckberg. Czekam z niecierpliwością.
Andzia

Postprzez Anka » 16 kwi 2012, o 22:17

Andzia napisał(a):Za chwilę wychodzi też "Więzień nieba" Zafona, czyli ciąg dalszy historii Daniela Sempere

Nie moge sie doczekac.
Nadmidupy,pierdziwory,gównoluby,fafuły i cienkobzdzieje.

Podstawową umiejętnością, jaką powinien posiąść każdy człowiek, jest wdupiemanie
Anka

Postprzez jefersik » 27 kwi 2012, o 17:24

Obrazek

Książka jest zapisem literackiej inicjacji Nowakowskiego, jego pierwszych prób zostania pisarzem, odnalezienia się w środowisku warszawskich literatów, obrony niezależności pisarskiej przed wpływami cenzury, krytyków literackich i innych twórców. Autor przedstawia bogatą galerię pisarzy lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, kolegów, przyjaciół i dalszych znajomych, ukazuje ich losy, zestawiając je ze swymi doświadczeniami pisarza zachowującego indywidualny styl i wolność wypowiedzi.

Pisarz którego późno odkryłem. Genialny styl!

Polecam też wywiad z pisarzem

Marek Nowakowski (Errata do biografii) film o pisarzu http://www.youtube.com/watch?v=yuO2cXtOHak

http://vod.gazetapolska.pl/1585-marek-n ... -w-roninie
jefersik

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hyde Park