Książki

More life..

Czytasz?

Tak
188
94%
Nie
12
6%

Liczba głosów : 200

Re: Książki

Postprzez Andzia » 10 cze 2012, o 13:48

Anka napisał(a):
Andzia napisał(a):Za chwilę wychodzi też "Więzień nieba" Zafona, czyli ciąg dalszy historii Daniela Sempere

Nie moge sie doczekac.

Anka, i jak wrażenia? Dla mnie ok, ale "Gra anioła" była jednak lepsza, chociaż i tę przeczytałam chyba w dwa wieczory.

Oprócz tego, u mnie standardowo skandynawskie klimaty.
Obrazek

Wczoraj skończyłam. Wrażenia...hmm, to już druga książka tej autorki, po której czuję lekki niedosyt. Nie czytało mi się jej tak łatwo, jak poprzednie. Trochę za dużo na początku nowych postaci, których nie sposób zapamiętać (albo ja mam coraz większe problemy z pamięcią, co też jest niewykluczone). Cała historia ciekawa, oczywiście nie spodziewałam się takiego zakończenia, ale jedną osobę udało mi się obstawić :wink:

Obrazek
Ciekawa historia o podstarzałym gościu, który wygrywa kupę kasy w ichniejszym totolotku oraz młodej ćpunce, która ucieka z zakładu, gdzie mieli ją leczyć.
Nessera mogę śmiało włączyć do grona moich ulubionych autorów. Zaczynam teraz czwartą część - "Samotni".

I jeszcze:
Obrazek

Zbiór kilku opowiadań o Wallanderze, sięgających czasów, kiedy Wallander nie był jeszcze w ogóle komisarzem w wydziale kryminalnym. Przeczytane w kilka chwil, jak zwykle wciągające.

Mam tyle książek do czytania i ciągle kupuję nowe, że kolejka non-stop się wydłuża i chyba nigdy tego wszystkiego nie przeczytam (może na emeryturze, ale do 67. roku życia jeszcze mi sporo brakuje :wink: ).
Andzia

Postprzez Anka » 10 cze 2012, o 21:07

Mam Zafona (w ogole z urlopu przywiozlam prawie 50 nowych ksiazek :mrgreen: ), ale jeszcze sie za niego nie wzielam.
Ostatnio zaczytuje sie Mariuszem Szczyglem - "Niedziela, ktora zdarzyla sie w srode", "Laska nebeska", "Kaprysik" i "20 lat nowej Polski". Oprocz tego "Ja, Urbanator" (swietne), Mann i Materna (swietne), wspomnienia Zawadzkiej o Holoubku (ciekawe, aczkolwiek zle sie czyta).
I mam dylemat co teraz wybrac ze stosiku ;) Pewnie poleci Zafon, bo juz sie do niego kolejka ustawia :wink:
Nadmidupy,pierdziwory,gównoluby,fafuły i cienkobzdzieje.

Podstawową umiejętnością, jaką powinien posiąść każdy człowiek, jest wdupiemanie
Anka

Postprzez jefersik » 7 wrz 2012, o 13:35

Czekałem właśnie na taką książkę!

Merytoryczna!
Odważna!
Potrzebna!

Obrazek

W dziejach narodów są chwile, gdy trzeba zacisnąć zęby i iść na bolesne koncesje. Ustąpić, aby ratować państwo przed zniszczeniem, a obywateli przed zagładą. W takiej sytuacji znalazła się Polska w 1939 roku. Piotr Zychowicz konsekwentnie dowodzi w tej książce, że decyzja o przystąpieniu do wojny z Niemcami w iluzorycznym sojuszu z Wielką Brytanią i Francją była fatalnym błędem, za który zapłaciliśmy straszliwą cenę. Historia mogła się jednak potoczyć inaczej.

Zamiast porywać się z motyką na słońce, twierdzi autor, powinniśmy byli prowadzić Realpolitik. Ustąpić Hitlerowi i zgodzić się na włączenie Gdańska do Rzeszy oraz wytyczenie eksterytorialnej autostrady przez Pomorze. A następnie razem z Niemcami wziąć udział w ataku na Związek Sowiecki. 40 bitnych polskich dywizji na froncie wschodnim przypieczętowałoby los imperium Stalina.

Czy w 1939 roku na Zamku Królewskim w Warszawie należało podpisać pakt Ribbentrop–Beck…?

Opinie na temat książki:

„Piotr Zychowicz podejmuje sprawę najbardziej tragicznego momentu w polskiej historii, kiedy stawiliśmy czoła agresji hitlerowskiej, narażając się nie tylko na niewolę, ale także na eksterminację. Nie wiemy na pewno czy można było tego uniknąć, ale to dobrze, że w naszej pamięci historycznej pojawi się wreszcie przemilczana na ogół sprawa, że w 1939 roku Polacy, wbrew zdrowemu rozsądkowi, wybrali „egzotyczny” sojusz z Anglią i bardzo wątpliwy sojusz z Francją, co tylko uradowało Stalina. Miłość swego kraju, jego dziejów i doli wymaga, aby rzetelnie badać i oceniać kluczowe decyzje historyczne bez dotychczasowych uników i przemilczeń. Tego wymaga też narodowa i ludzka solidarność z milionami tych, co wtedy cierpieli i ginęli bez nadziei”.

Andrzej Wielowieyski

Żadna z licznych klęsk, które spadły na nasze nieszczęsne państwo w jego długich i tragicznych dziejach, nie może się równać z klęską II wojny światowej. W jej trakcie obaj okupanci zamordowali miliony polskich obywateli. Warszawa i tysiące innych miast, miasteczek i wsi Rzeczypospolitej obrócone zostało w perzynę. Polska straciła połowę terytorium oraz niepodległość na 60 lat. Jeszcze nigdy za swoje fatalne położenie geopolityczne – między niemieckim młotem a rosyjskim kowadłem – nie zapłaciliśmy tak wysokiej ceny.

Właśnie rozmiar naszej klęski skłonił mnie do rozważań, które znalazł się w książce Pakt Ribbentrop-Beck. Czy rzeczywiście Polska była skazana na porażkę? Czy tylu naszych rodaków musiało zginąć? Czy musieliśmy utracić Ziemie Wschodnie? Po tych pytaniach pojawiły się następne. Czy skoro przegraliśmy wojnę w sojuszu z Francją i Wielką Brytanią, to czy te sojusze były właściwie dobrane? Czy naprawdę minister spraw zagranicznych Józef Beck nie miał w 1939 roku żadnego pola do manewru?

Odpowiedzi na te pytania są bardzo niepoprawne politycznie. Większość historyków i publicystów zajmująca się genezą II wojny światowej unikała ich jak ognia. Jedni obawiali się narażenia „autorytetom moralnym”, inni kierującej się emocjami opinii publicznej. Nadeszła jednak pora aby powiedzieć to głośno. Jedynym sposobem na uniknięcie katastrofy było ustąpienie w 1939 roku Niemcom. Zgoda na przeprowadzenie eksterytorialnej autostrady przez Pomorze i wcielenie Wolnego Miasta Gdańsk do Rzeszy.

Polska powinna — tak jak nam to proponował Berlin — zająć neutralne stanowisko wobec wojny niemiecko-francuskiej, a następnie razem z Niemcami wziąć udział w wyprawie na Związek Sowiecki. Nie ma wątpliwości, że 40 bitnych polskich dywizji przypieczętowałoby los imperium Stalina. Taka polityka wiązałaby się z przykrymi prestiżowymi ustępstwami na rzecz Berlina, ale uchroniłaby Polskę przed straszliwą, ludobójczą okupacją niemiecko-sowiecką.

Sojusz z Niemcami byłby sojuszem nieprzyjemnym, zawartym z paskudnym totalitarnym reżimem. Był jednak sojuszem koniecznym. Tak jak dla Amerykanów i Brytyjczyków konieczny był sojusz zawarty ze znacznie większym ludobójcą niż Hitler — Stalinem. Beck zawierając pakt z Ribbentropem powinien był jedną ręką składać podpis, a drugą zatykać nos. Aby ratować niepodległość i biologiczną substancję narodu, czasami trzeba iść na bolesne kompromisy.

Ostatni szef dyplomacji II RP Józef Beck w kluczowych miesiącach poprzedzających wybuch wojny zamiast ostrożnością i rozwagą, wykazał się nieprawdopodobną wręcz dezynwolturą. Odrzucając niemiecką ofertę sojuszu – o czym w Polsce właściwie się nie mówi – sprowokował podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow i niemiecko-sowiecki rozbiór Polski. Swoją politykę prowadził w oparciu o iluzoryczne sojusze z Francją i Wielką Brytanią, które to państwa od początku nie miały zamiaru kiwnąć palcem w obronie Polski. Sprzeniewierzył się tym samym testamentowi politycznemu Józefa Piłsudskiego.

Rację miał Winston Churchill gdy powiedział, że „Polacy mają wszelkie przymioty oprócz zmysłu politycznego”.

Świetnie sie czyta i generalnie polecam - widać kilkuletnią prace nad dopracowaniem historycznym.
Wierzę w Stworzyciela, lecz on jest daleko. Uczynił ludzi wolnymi i dla tego nie może nam pomóc, bo wówczas przestalibyśmy o siebie decydować.
Pan Lodowatego Ogrodu tom 2. Jarosław Grzędowicz
http://www.water-drinker.netii.net/go/blog/
jefersik

Postprzez Galloway » 9 wrz 2012, o 23:43

Obrazek

Jak w tytule, książka opisuje losy załogi statku wielorybniczego Essex, staranowanego przez kaszalota 20 listopada 1820 r. Historia znana dotąd z opowieści Owena Chase'a, pierwszego oficera Essex, została tu skonfrontowana z relacją Thomasa Nickersona, wówczas 14-letniego chłopca kabinowego, odkrytą w 1960, a oficjalnie opublikowaną dopiero w 1984 roku, nie wygładzoną tak jak ta przedstawiona przez Chase'a.

Po tragedii załoga w trzech szalupach wielorybniczych próbowała znaleźć drogę do stałego lądu. Po 3 miesiącach z dwudziestoosobowej załogi przeżyło tylko 5 ludzi, którzy musieli posunąć się do kanibalizmu.

W książce opisanych jest wiele niuansów i kulis wydarzeń, które miały miejsce podczas tułaczki wielorybników po Pacyfiku, jak też historia (również zaskakująca) ocalałych z tragedii po ich powrocie do domu.
Obrazek Obrazek
...and therefore three cheers for Nantucket!
Galloway

Postprzez jefersik » 15 wrz 2012, o 15:14

Obrazek

Wierzysz, że demokracja to najlepszy system rządów, jaki stał się udziałem ludzkości? Wierzysz, że demokracja najlepiej broni twoich praw, jest sprawiedliwa, twój głos ma realne znaczenie, a ty masz wpływ na rzeczywistość polityczną? Jeśli tak uważasz to bezwzględnie musisz poznać pracę Demokracja – opium dla ludu, w której Autor poddaje system demokratyczny dogłębnej analizie. Książka jest o tyle niebezpieczna, że po jej lekturze Czytelnik już nigdy nie będzie patrzył na demokrację łaskawym okiem i pokładał w niej swoich nadziei na lepsze jutro.

Austriacki mistrz pióra z bezlitosną siłą rozbija w proch wszystkie fałsze i sofizmaty apologetów demokracji.

Książka od której nie moge sie oderwać. Argumentów tu sporo, a w dodatku merytorycznych.
Wierzę w Stworzyciela, lecz on jest daleko. Uczynił ludzi wolnymi i dla tego nie może nam pomóc, bo wówczas przestalibyśmy o siebie decydować.
jefersik

Postprzez Batman » 24 paź 2012, o 09:24

Zboczę lekko z tematu książkowego. Jako, że wkrótce powinienem dostać trochę forsy za pewien uraz, zacząłem zastanawiać się nad zakupem jakiegoś czytnika książek. Do tej pory byłem zwolennikiem papieru ale ceny powalają... 10 książek i dajmy na to taki kindle 5 jest w domu... Czy ktoś korzysta z takiego dobrodziejstwa? Chodzi o o te czytniki z "papierowym" ekranem. Dobrze się czyta?
A żeby zmniejszyć offffff to zacząłem czytać

Obrazek
Biedronka -> cukier + drożdże -> fermentacja -> destylacja -> spożywanie -> kac -> klin :)

Każdy wie jak jest
30%
kto tak zapierdala?
Batman

Postprzez macant » 24 paź 2012, o 10:02

Batman napisał(a):Zboczę lekko z tematu książkowego. Jako, że wkrótce powinienem dostać trochę forsy za pewien uraz, zacząłem zastanawiać się nad zakupem jakiegoś czytnika książek. Do tej pory byłem zwolennikiem papieru ale ceny powalają... 10 książek i dajmy na to taki kindle 5 jest w domu... Czy ktoś korzysta z takiego dobrodziejstwa? Chodzi o o te czytniki z "papierowym" ekranem. Dobrze się czyta?

U mnie w rodzinie są trzy kindle, więc może się wypowiem. Ja osobiście używam kindla głównie w podróżach/wyjazdach. Wygodniej jest zabrać tę zabawkę, niż dwie książki. Czyta się bardzo dobrze. Co jest ważne dla mnie, to fakt, że oczy mi się nie męczą. Do tego jest leciutki.Plusem jest też to, że zawsze mogę zmienić książkę, jak świeżo rozpoczęta idzie ciężko. Wszystkiego na temat Kindle dowiesz się tu : http://swiatczytnikow.pl/ . Nie wiem czy jest na rynku produkt, który mógłby konkurować z tworem Amazona. :)
macant

Postprzez Anka » 24 paź 2012, o 16:09

Pod koniec listopada bedzie do kupienia nowy kundel w bardzo rozsadnej cenie. Ponoc warto poczekac.
Nadmidupy,pierdziwory,gównoluby,fafuły i cienkobzdzieje.

Podstawową umiejętnością, jaką powinien posiąść każdy człowiek, jest wdupiemanie
Anka

Postprzez jefersik » 29 lis 2012, o 20:09

Obrazek

Echh to jest dopiero jazda! Chwała wiejskim wędrowyczom! I kto sie wstydzi polskiej wsi? :D

Obrazek

Jain Gately, brytyjski historyk kultury, a także powieściopisarz, w sposób rozległy jak jeszcze nikt dotąd opisał nader ważną rzecz w ludzkiej kulturze: picie napojów alkoholowych. Imponujący zamysł autora przybrał w tym tomie postać niezwykłej opowieści pełnej swady i humoru. Alkohol pito w zamierzchłych czasach z powodów rytualnych, obyczajowych lub po prostu po to, żeby się upić. Kultura picia (lub jej brak) pozwala różnicować cywilizacje według stopnia dzikości, powagi i umiaru. Historię tego, jak i co pito, Gately ukazuje w ścisłym związku z charakterem odnośnej epoki, jest to więc dla czytelnika także krótka historia dziejów powszechnych. Zapewnia mu kompendium wiedzy, swoisty klucz do zrozumienia poszczególnych epok, ich mentalności, priorytetów i fobii. Niebłahy bowiem dla badacza Egiptu faraonów będzie fakt, że budowniczowie piramid otrzymywali przydział kilku litrów piwa dziennie, co by oznaczało, że pracowali na wpół pijani. Miłośnikom westernów przyda się informacja, że Indianie byli jedyną kulturą nieznającą alkoholu i stąd może tak destrukcyjny wpływ ognistej wody. Warto też wiedzieć, że do czasów Mahometa niejeden Arab pił jak szewc. Gately wydobył z zakamarków historii pozorne osobliwości, które jednak kiedyś były ważne i wywarły większy wpływ na dzieje człowieka, niż zwykliśmy przypuszczać.

Bardzo ciekawa lektura
jefersik

Postprzez Batman » 30 lis 2012, o 09:07

Obrazek

WYROK to wielowątkowa powieść kryminalna z akcją mocno osadzoną w realiach funkcjonowania rynku kapitałowego i finansowego w Polsce. Szybkie tempo akcji, wiele mylnych tropów, obrazowe opisy przestępstw finansowych i mechanizmów władzy, rozmach i zaskakujące zakończenie jak w książkach Stiega Larssona czy kryminałach Harlana Cobena – to główne cechy tego pierwszego polskiego thrillera finansowego.

Dziennikarz Jakub Zimny ujawnia podejrzane transakcje Andreasa Holdnera, światowej sławy maklera działającego w Polsce. Nie przeczuwa, że uruchomi tym samym lawinę wydarzeń prowadzących do prawdziwego dziennikarskiego tematu życia: wielkiej afery finansowej, ze zorganizowaną przestępczością w tle, zabójstwami i korupcją na szczytach władzy. Zimny wejdzie w konflikt z wpływowym biznesmenem i znajdzie się na celowniku zawodowego zabójcy. W tym samym czasie w Krakowie ginie księgowa renomowanego domu maklerskiego, a zbrodnię upozorowano na wzór znanego przed laty seryjnego mordercy Karola Kota...

WYROK ma wciągającą fabułę, napięcie, przesłanie – wszystko to, czego potrzebuje dobra współczesna powieść!

Fajny debiut :)
Biedronka -> cukier + drożdże -> fermentacja -> destylacja -> spożywanie -> kac -> klin :)

Każdy wie jak jest
30%
kto tak zapierdala?
Batman

Postprzez Mad Professor » 6 gru 2012, o 12:04

Byłem wczoraj w empkiu, wziąłem do ręki nowa książkę o Messim...
Obrazek
...i udałem się do kasy, aby za nią zapłacic. Przy samym wyjściu moją uwagę przyciągnęła jednak ta pozycja...:
Obrazek
...Chwyciłem, przejrzałem, po czym stwierdziłem: Pierdolę, oddaje Messiego, a biorę to cudo. Nie żałuję, choć musiałem dopłacić całe 2 złote. :wink:
Obrazek
Hoy, mañana y siempre con el Barça en el corazon!!!
Mad Professor

Postprzez Olo » 6 gru 2012, o 18:13

A ja miałem bratu właśnie Messi'ego na Gwiazdkę podrzucić, ale koniec końców wziąłem:

Obrazek
Mowa-trawa z prawa, mowa-trawa z lewa. Murawa się rozrasta, kiedy się podlewa...
Olo

Postprzez Mad Professor » 7 gru 2012, o 10:22

Kowal jest niezły, sporo ciekawych anegdot tam przemycił ze Stanowskim. Dobry zakup. Ja jestem juz po ponad 100 stronach mojego nowego nabytku. Świetna pozycja, sporo historycznych ciekawostek w niej przemycono. Moja wiedza dotycząca obu hiszpańskich potęg znacznie się poszerzyła. Co więcej, mogę powiedzieć, że lektura tej książki sprawia, że z każdą przeczytaną stroną moja nienawiść wobec Realu tylko rośnie. Klubu z tak mroczną i wstydliwą przeszłością ze świecą szukać.
Obrazek
Hoy, mañana y siempre con el Barça en el corazon!!!
Mad Professor

Postprzez quetopish » 23 lut 2013, o 14:50

I ja dorzucę swoje trzy grosze do tego tematu.

Ostatnio zaczalem czytać książki Jo Nesbo, norweskie kryminały. Do tej pory skonczylem "czerwone gardlo" i "pentagram", jestem w trakcie "trzeciego klucza" i muszę przyznać, że ta seria jest bardzo wciągająca! podziwiam Jo za wyobraznie, nie łatwo domyśleć się zakończenia. Co (dla mnie) najwazniejsze, książki nie męczą, wręcz przeciwnie: chce się chwycic za następną. Polecam je każdemu:).
po zakończeniu trzeciego klucza, na półce czeka na mnie "wybawiciel".
quetopish

Postprzez macant » 23 lut 2013, o 15:50

quetopish napisał(a):Ostatnio zaczalem czytać książki Jo Nesbo, norweskie kryminały. Do tej pory skonczylem "czerwone gardlo" i "pentagram", jestem w trakcie "trzeciego klucza" i muszę przyznać, że ta seria jest bardzo wciągająca.

Trochę dziwnie zacząłeś, skoro aktualnie już dostępne są już dwie pierwsze książki z tej serii. Z drugiej strony może to dobrze. "Czerwone gardło" zdecydowanie jest lepsza niż dwie wcześniejsze (w mojej opinii). Aczkolwiek polecam serię. Miłego czytania. :D
macant

Postprzez quetopish » 23 lut 2013, o 16:21

tak jakoś wyszło :D, ale wszystko nadrobię
quetopish

Postprzez wypass » 17 mar 2013, o 14:42

Ja aktualnie czytam serię o Dorze Wilk Anety Jadowskiej, a między czasie Taniec ze Smokami ;)
...powaga jest wrogiem wyobraźni...

http://www.lastfm.pl/user/wypass
wypass

Postprzez Olo » 24 paź 2013, o 16:41

Nie wiadomo dokładnie kiedy, ale na pewno ma wyjść kolejna książka cyklu o wiedźminie.
"Sezon burz" ma się toto nazywać.
Obrazek
Mowa-trawa z prawa, mowa-trawa z lewa. Murawa się rozrasta, kiedy się podlewa...
Olo

Postprzez ACIDOFIL kasia » 24 paź 2013, o 19:42

No to się podjarałam teraz. Dziękuję Olo!
Obrazek
ACIDOFIL kasia

Postprzez Galloway » 24 paź 2013, o 19:53

Na wódkię zbrakło? :wink:

Mam nadzieję, że tomisko będzie obszerne co najmniej tak jak na obrazku.
Obrazek Obrazek
...and therefore three cheers for Nantucket!
Galloway

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hyde Park